sobota 30. června 2007

Jezevčík


Jezevčík je starobylé plemeno, po staletí chované jako jamník neboli norní, tedy pes určený k výhánění zvěře z nor. Vyvíjel se souběžně s teriéry na Britských ostrovech. V české literatuře o něm nacházíme první zmínky již v 17. století. Přesné charakteristiky jezevčíků máme z roku 1898, kdy bylo toto plemeno již dokonale ustáleno. Již tehdy však jezevčík sloužil i jako honič a barvář. Větší typ byl schopen vyhánět jezevce a lišky z jejich nor, popřípadě se s nimi utkat a zadávit je. Menší typ sloužil k lovu králíků. Dnes mají výstavní psi silně zkrácené nohy a hluboký hrudník, u pracovních psů není hrudník tak mohutný. Význam tohoto faktu dokládá, že standard plemene nerozlišuje variety podle výšky, ale podle obvodu hrudníku nebo podle hmotnosti. Nejmenší králičí jezevčík má obvod hrudníku menší než 30 cm, trpasličí od 31 do 35 cm. Standardní jezevčíci mají obvod hrudi větší než 35 cm. Rozdíly jsou i v hmotnosti - trpasličí váží od 4 kg, standardi v lehčím typu váží mezi 4-7 kg a těžší typ přes 7 kg. Všichni jezevčíci mají stejný původ, chovají se však nejen v různých velikostních rázech, ale v různých typech srsti (krátkosrstí, dlouhosrstí a hrubosrstí) a zbarveních. Jezevčíci patří k nejoblíbenějším plemenům. Nyní se chovají většinou jako společníci.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Původ plemene
Něměcko
Vznik plemene
19. století
Původní účel
lov lišek a jezevců
Nynější úček
společník a lovecký pes
Průměrný věk
14-17 let
Jiné názvy
Dachshund, Teckel, dakl
Hmotnost
4,5-11,5 kg
Výška
13-25 cm

Irský Vlkodav

Je to největší pes na světě.je zařazen mezi chrty,je i blýzko k velkým
dogovitým psům.Je klidný,dobromyslný tvor.Říká se mu něžný obr.
Výchova je poměrně jednoduchá a péče o srst nenáročná.Irský vlkodav
má velmi dobrý vztah k dětem.
Průměrná délka života je 12 až 14 let.Je všechno,jen ne zlý nebo ostrý.
Na vetřelce může způsobit svým majestátním vzhledem,ale to je tak vše.
I když je největším a patří také k nejtěžším a nejsilnějším ,není těžko s
ním vyjít.Dobrou výchovu ovšem musí mít,je příliš velký na to,aby mu bylo
možné tolerovat neposlušnost.To co provede menšímu psu,projít mu
nemůže.Irskému vlkkodavovi je podobný Deerhound (skotský jelení pes ).
Je náročný na prostor,protože ať si tvrdí kdo chce,co chce,vlkodav není
pes do městského bytu.A především je náročný na pohyb.
I s vlkodavem je možno se zúčasnit chrtích dostihů.Škoda jen ,že majitelé
ťechto psů tak málo využívají.Bez pohybu se neobejde.
Měl by být tak těžký a masivní jako doga,avšak větší jako deerhoulnd.
Kterému je jinak podobný svou velikostí,majestátem,silnými a dobře
tvarovanými svaly,lehkým a aktivním pohybem,hlavou nesenou vysoko,
ocasem lehce ohnutým směrem vzhůru.
Původ - Podle irského jezuitského patora Edmunda Ignatina Hogana,který
tomuto plemeni věnoval obsáhlé studie.První písemná zmínka o
tomto plemeni je z roku 391.Největší rozvoje dosáhlo plemeno
mezi 12. a 15.století,kdy v oblibě byli hony.Vlkodavové byli
žádanými v jiných zemích,a tak se často vyváželi.
Občas jsou nazíváni králi psích ras.
Velikost - kohoutková výška psů nejméně 79 cm,fen 71 cm.
( ale psi až 90 cm )
Hmotnost - 50 a více kg.
Typ srsti - hrubá,drsná,tvrdá
Zbarvení - nejčastěji šedé,také červené,žíhané,plavé,vzácně i černé a
bílé.
Pro koho se hodí - pro majitele rozlehlých venkovských sídel.
Výskyt v ČR - ani běžný,ani vzácný,šíří se.

Rotvajler

Ze zavalitého salašnického pracovního psa dávných dob byl vyšlechtěn ve švábském městě Rottweilu tento cenný služební pes.Jeho původ byl vystopován až k velkým pasteveckým psům,kteří hnali pro římské legionáře stáda dobytka přes Alpy.V předchozích staletích jejich hlavním úkolem bylo honění dobytka.Později byl rotvajler používán také rottweilskými kupci jako tažné zvíře.Na počátku tohoto století se projevil jako služební pes a obránce,protože je inteligentní,má silné nervy,neni lekavý a je velmi ostražitý.Proto je dnes rotvajler nepostradatelným policejnim,celním,obranářským a hlídacím psem,který je ve skutečnosti vytrvalý a plní ji s radostí.Ke své rodině je rotvajler velmi milý a dobromyslný a rád si hraje.Má mnoho dobrých vlastností:nepotřebuje velkou péči,jeho lesklá srst nevyžaduje česání,téměř neštěká.Potřebuje ovšem důslednou výchovu a pevnou ruku a dostatek pohybu,aby vybil přebytečnou energii,pokud nekoná službu.Jinak je svéhlavý.Toto plemeno potřebuje výcvik jako pracovní pes.Výška : pes 61 - 68 cm a fena 56 - 63 cmHmotnost : 42 - 50 kgZbarvení: černé s červenohnědým pálenímZvláštní zmanebí : mohutné osvalení



Yorkšírský teriér

Ahoj – zdravím všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o Yorcích. Chci zde v krátkosti probrat informace získané po internetu s mou zkušeností. Takže objektivní info kontra velmi subjektivní dojmy.
Plémě ďáblovo nebo roztomilý andílek?
Yorkšírský teriér se v této době řadí k nej psům, prostě jej většina lidí zbožňuje a tak na ně narazíte skoro na každém kroku. Díky svému vzhledu plyšové hračky a poměrně malou velikostí se stal oblíbeným luxusním plemenem. York přestože tedy vypadá jak plyšáček není žádný choulostivý a zhýčkaný mazel (pokud to z něj za čas sami neuděláme), ale naopak je to energický a temperamentní živel, který s vámi půjde klidně na dlouhý pochod.
Tohle je docela vše pravda, zjednodušeně řečeno, pes který je divoký a vhodný spíš na velký výběh se stal domácím čumáčkem, který na vás vychytrale hraje roztomilé malinké nic a přitom je většinou pěkně „velká“ lstivá potvůrka, která při sebemenší nepozornosti vyvede něco, co vám opravdu hejbne žlučí, ale protože vás ihned celého oblíže a ještě se jakoby zmenší, tak mu zas odpustíte. Že je to chyba snad nemusím dodávat, sebevědomí psovité šelmy roste a ještě si užijete….
Něco o historii malého roztomilého kreténka
Yorkšírského teriéra zprvu chovala anglická chudina, protože pro poddané v Anglii platil zákaz lovu a dokonce i zákaz chovu velkých loveckých psů, aby si velcí páni mohli napchat svoje bachory. Ale protože podceňovaná chudina nebyla tak úplně přitroublá jak si mamoňářský páni mysleli, tak si z tohoto důvodu vyšlechtili horníci z oblasti West Riding v hrabství Yorkshire malého robustního pejska, který uměl chytat krysy a potkany a občas ulovil i králika. Tak ti chudáci poddaní mohli alespoň něco smlsnout…
Na vzniku Yorkšírského teriéra se patrně podíleli nízkonozí skotští teriéři a o hedvábnou srst se zasloužil roztomilý obláček maltézáček .
Původní náplň dne yorka nebyla zrovna nic moc – doprovázel horníky do šachet a v přádelnách byl místo kočky jako krysař. Dokonce se pořádali zápasy yorka s krysami.
Tohle kdyby má Barbuška pochopila, jak se teď má – nic nedělá, jen lumpárny a žije si jak královna….
Přerod yorkyho z pracovního v luxusního psa se udál koncem 19.století. Tehdy se asi nějaká otylá dáma nudila a už jí nestačilo jen papat a začala svým poddaným závidět i tyto rádoby roztomilé psíky. Tehdy se stal yorky mazlíčkem dam z vyšší společnosti.
Ve všeobecné povědomí vešel na počátku šedesátých let 20.století a dodnes se těší rostoucí oblibě.
Z tohoto výtahu z historie yorka milý páníčci a paničky vyplývá, že ustrašený a třesoucí se york je vaše práce, v genech jsou spíše pěkně ostré potvůrky, které se občas drze vrhají i na o dost větší tvory než jsou sami. A to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti…nejlepší je yorka, co nejdřív zcivilizovat – seznámit ho s jinými pejsky a zvířaty, samozřejmě za vašeho přísného dozoru, aby mu jiné zvíře moc neublížilo (malé plácnutí tlapkou nevadí!) a aby váš miláček nevisel zakouslý naopak na uších svého nového přítele. Pak si yorci opravdu „neprdí do trenek“ při každém setkání s jinou zvířenou!
Vzhled yorka
3-4měsíce - jedno ouško většinou bývá dlouho klapaté.
Yorky je živý, inteligentní terier s dlouhou a rovnou srstí, která je od špičky nosu až ke konci ocasu rozdělena pěšinkou. Tělo je kompaktní, dobře propracované a vyjadřuje sebevědomí a temperament.
Moje Barbuška vyzařuje tolik temperamentu, že svítí jak město o půlnoci o Silvestra a o tom sebevědomí raději nebudu ani mluvit, kdejaká filmová Star je proti jejímu sebevědomí úplná stydlinka.
Ideální hmotnost je mezi 1800-2800g, nicméně chovný pes by neměl vážit méně než 2kg. Standartem povolená váha je až 3200g. Ideální váze nejlíp odpovídá výška 20-24cm. Stavba těla je krátká a pevná. Dost důležitá je i hřbetní linie, která by měla zůstat rovná i za chůze. Tlapky jsou uzavřené, přední větší než zadní. Drápky černé barvy, ocásek kupírovaný, ale nyní se už od toho upouští ( To považuji za správné, pejsek má mít přece krásný vrtichvostík,ne?). Hlava je poměrně malá a plochá, čelo nemá být výrazné. Oči jsou středně velké, tmavé a leklé s inteligentním výrazem a oční víčka tmavě pigmentovaná. Poměrně malé uši jsou vtyčené, ve tvaru obráceného V.
- S ušima bývají problémy, stává se, že jsou dlouho klapaté, tak se jim pak pomáhá
vyholením a lepením náplastí, aby se vztyčily (většinou se vztyčí i bez toho holení).Velikost – zdá se mi, že všichni yorci, které osobně znám mají uši jak netopýrci .
.
Skus by měl být nůžkový, tolerován je i zkus kešťový.
Jedním z nejdůležitějších znaků tohoto oblíbeného plemene je srst, která je u mladších yorků střední délky, ale u starších je vyžadována srst dlouhá až na zem(dnes je moderní i krátký praktický sestřih). Měla by být lesklá, rovná a hedvábná, v žádném případě nesmí být vlnitá. Barva srsti je ocelově modrá, srst na hlavě a hrudi má světle zlaté pálení, které je i na končetinách.
Další vlastnosti těchto mini psisek
Jiskřivý a inteligentní výraz očí vypovídá mnoho o povaze těchto malých pejsků. I přes svůj malý vzrůst a pohled neviňátka je to velmi ostrý, odvážný a ostražitý pes. K neznámým lidem se chová poněkud nedůvěřivě a odtažitě, ale svého pána miluje nadevše. Je oddaný a ochotně vás bude následovat snad i do pekel, jen když bude moci být s vámi. Yorky se rozhodně neřadí k nejposlušnějším a je tvrdohlavý, proto musí být jeho výchova pečlivá a důsledná. Miluje pohyb a dovádění, proto je i vhodným účastníkem závodů agility a jiných psích sportů. Pravidelný pohyb je důležitý, protože mají sklon k tloustnutí. Yorkšírský teriér je poměrně robustním a odolným plemenem,není nikterak přecitlivělý, nebo přehnaně náchylný k onemocněním. Toto pravidlo rozhodně neplatí u neduživých, extrémně malých jedinců, kteří jsou výsledkem snahy nezodpovědných chovatelů – množitelů o co nejmenší vzrůst. Údržba srsti je náročná, dlouhá a lesklá srst, jakou vídáme u výstavních psů je výsledkem dlouhých hodin péče. Základem péče o srst je pravidelné pročesávání a kartáčování. K dosažení co největší délky je třeba srst balíčkovat.Srst nelíná.
Štěňata
Sada malých Barbušek? Připravte si tučný šek!
– většinou se rodí v průměru asi tři a rodí se celičká černá.
Opět má prozatímní zkušenost – zatím je můj pejsek v 5 měsících pěkně „vlnitý“ a absolutně nevyhovuje standartu, co se týče váhy, jakpak taky, když je žravá jak termit a roste jak z vody? Ne není tlustá, dost venku běháme, ale je to takový přerostlý yorky, což si na druhou stranu pochvaluji, protože když byla menší tak jsem se děsně bála, že ji zašlápnu, nebo, že dostane průjem a no..no že to nezvládne s těma pár kilama, to si uvědomte v honbě za co nejmenším pejskem. Stejně je Barbuška i tak malým roztomilým pejskem, který je opravdu velice temperamentní, je to taková divá kůže, malý vlk a přestože už jsem poznala několik pejsků v rodině, tak s touto bláznivou povahu jsem nezažila ani u jednoho. Vyžaduje to pevné nervy a nějaké ty finanční prostředky na opravy škod způsobené tímto malinkatým kreténkem. Slyšela jsem i o hodných yorcích, ale není jich mnoho. Doporučuji tohoto psa lidem, kteří umí s láskou a přesto důsledně vychovávat, lidem, kteří se spíše než jen mazlit chtějí i bavit, protože o zábavu se vám opravdu postará dokonale – řádění, ničení, hraní, lítání po bytě i venku podoben uragánu. Jestliže budete cokoliv dělat, většinou se k vám zvířák přidá, takže budete vytírat se psem zavěšeným na mopu, do vysavače se zahryzne (bacha – někdy i zhysterčí a pak je radši dejte do jiné místnosti) při vyndávání prádla z pračky mi Barby pravidelně „pomáhá“ tím, že co mi odpadne tak uzme a rychlostí blesku někam velmi, ale opravdu velmi dobře schová, takže se pak vaše návštěva bude divit, proč sušíte ponožky za lednicí, či strkáte pod matraci gauče.
Shrnu to jednoduše – podle mých zkušeností s Barbuškou jsou yorkšírci krásní, rozkošní pejsci, s nezkrotnou povahou, kteří vás svou inteligencí budou stále překvapovat a váš možná dosavad stereotypní život se stane přehlídkou zážitků a skečů, kde hlavní roli hraje váš pes – váš milovaný YORKŠÍRSKÝ TERIÉR!
PS: Původně jsem sháněla a chtěla malého kříženečka, a to hlavně proto, že jsou originální jak vzhledem i povahou, Barby, která nesplňuje standarty na výstavy, ale předčí standarty v mé hlavě vysněné, mi dokázala, že i plemeno má své originály a vnesla mi do života tolik lásky, že bych to nikdy nečekala a hlavně mě ještě víc naučila k jedné z nejdůležitějších schopností – k NESOBECKOSTI
Těm kdo přemýšlí jakého pejska si vyberou, říkám:
„ Je jedno jakou váš pejsek má rasu, nerasu, výšku,srst, povahu – milujte ho a bude ten nej!"
(Dokáže totiž vždy vŕacet cit a péči - bude mít vás rád i ve vytahaných teplácích, s nafouklým břichem, nemocné i zdravé a tomu se říká pravá láska! :OD)